S.M. MALİ MÜŞAVİR HİKMET BİRDEN
  Ana Sayfa
 
YENİ !!
Sevgili Ziyaretçilerimiz bundan sonra yeni açtığımız soru-cevap sayfamızın yorum bölümünü kullanarak sorularınızı iletebilirsiniz. Yine ziyaretçilerimizden bu sorulara cevap vermek isteyenler olursa yorumlarıyla soruları cevaplandırarak hem sitemize katkıda bulunmuş hem de bilgisini paylaşarak çok sayıda arkadaşımıza yardımcı olmuş olurlar. Hepinize teşekkürler.

Soru:
 SAYIN HİKMET BEY..
Ben 26.07.2004 işçi bulma kurumundan %40 engelli olarak işe başladım.fakat 1 sene sonra vergi indirimi için vergi dairesine başvurdum.ve raporum. rahatsızlıgımdan dolayı %65 çıktı.2004 beri aynı işyerinde çalışmaktayım.soruma gelince %60 üzerinde 3600 ve 15 sene çalışanlar emekli olur diye bazı yerlerde yazıyor acaba bu benim içinde geçerli mi?tşk.
Cevabı: vergi dairesi (defterdarlıktan) onaylanmış vergi indirimi sağlayan tüm raporlar, yüzdesine göre erken emeklilik herkes için sağlar. Sizin için de geçerli. Emekli olma şartları işe giriş tarihine göre değişiyor. 2008 den önce girdiyseniz 15 yıl süre ve 3600 günle emekli olursunuz. Sonra girmişseniz en az 18 yıl süre ve 4.100 günden başlayan sürelerle emekli olursunuz.

Ev Kadınlarına Emekli Olma Fırsatı
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Emin Zararsız; isteğe bağlı sigorta primlerini aksatan ev kadınlarının sorularına da, "Aksattığı primleri ödemek suretiyle yapılandırmadan yararlanabilir. Emeklilik koşullarını sağlıyorsa da borcunu ödedikten sonra emekli olabilir" yanıtını veriyor.

        
ayrıntıları okumak için tıklayın

Müjde !!!  İşverenlere yeni teşvik !!!

6111 Sayılı yasanın 74.maddesinde gerekli şartları taşımaları halinde çalışanların sosyal güvenlik primlerinin işveren hissesine isabet eden kısmının tamamı 6 aydan 3 yıla kadar değişen sürelerde işsizlik fonundan karşılanacak ;
                    maddeyi okumak için tıklayın


SORU :

sadece maliyeye kayıt olup vergi levhası alıp, esnaf odasına ve sicile kayıt olmadan ve hiç bir fatura kesmeden dükkan çalıştırmanın cezası nedir?hangikuruma şikayet edilebilir bu iş yeri? (Yalçın)

Cevabı : Sevgili Yalçın belliki birine fena kızmışsın. Vergi levhası alıp esnaf ve sicil odasına kayıt yaptırmadan faaliyette bulunmak aslında mümkün değil. Ancak kuruluşların birbirinden bağımsız olması dolayısıyla vergi dairesi için esnaf odası kaydınızın olup olmaması önemli değil. Eğer kişi kendisi odaya kayıt için bildirimde bulunmazsa bunun tesbiti oldukça güç.  Ancak oda görevlilerinin gezerek tesbit etmesi halinde ilgili kişiden kayıt olmasını isteyebilir.  Buna rağmen kayıt olmaya direnen kişi için ilgili yerlerden (belediye zabıtalarından) işyerinin faaliyetinin durdurulmasını istenerek işyerine kapama cezası verilir. Fatura kesmeden çalışmak ise; vergi mükellefi bir mal veya hizmet tesliminde bulunduğunda faturasını en geç 7 gün içerisinde kesmek mecburiyetindedir.  Bir mal veya hizmet tesliminde bulunmadıkça fatura kesmesi gerekmez. Dolayısıyla başlı başına fatura kesememenin bir cezası yok. Ancak şikayet, şahit, ispat ve maliye bakanlığı görevlilerinin anında ve yerinde bir tutanak ile fatura kesilmediğinin tespiti neticesinde 170,00 tl'den az olmamak kaydıyla faturaya yazılması gereken tutarın %10'u nispetinde ceza kesilir. Bu şekilde kesilen cezaların toplamı 170.000,00 tl'yi geçemez. Sağlıcakla kal.

SORU:
babam 1995 yılında kapanısını vermıs ancak ıslenmemıs ılk olarak 2000 yılında sordurdugumda acık gozuktu ve borc olarak ıslemıstı kapanması ıcın ıse o borcu odememız gerektıgı soylendı 2000 yılında 2 bın tl olan borc sımdı ıse 64 bın tl olmus sormak ıstedıgım su suan hala aktıf sıgortalı gozukuyo bagkur kapanısını vermek ıcın tum borcu yatırmakmı gerekır. annemı ve babamı sskdan uzerıme almak ıstıyorum bunun ıcın bagkurdan kapanısının olması gerektıgı soylendı bu konuda fıkır verebılırsenız cok memnun olurum

CEVABI :  Babanızın 1995 yılında kapattığını ve işlenmediğini söylüyorsunuz.2008 yılında yürürüğe giren 5510 sayılı kanunla bu kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla 5 yılı aşkın prim borcu olanların bağkurlulukları durdurulup prim borçları silinecektir. Babanızın 1995 yılında kapattığını dair bağkurun kendi bilgisayarında görmesi gerekir. Eğer göremiyorsa en son bağlı bulunduğu vergi dairesinden alacağınız bir kayıtla genellikle bu kayıtlar vergi dairesi tarafından İB formu denilen bu forma verilir. Bu formu bağkurdan yada kırtasiyelereden temin edebilirsiniz. 1995 yılında kapattığını gösteren bu formla yahut bu form olmaksızın bağkura bir dilekçeile müracaat edin ve 5510 sayılı kanunun geçici 17.maddesine göre babanızın bağkurluluğunun sona erdirilmesini ve prim borçlarınızın silinmesini isteyin ama yanınızda her halükarda İB formu bulunması iyi olacaktır. Hatta siz bunları yapmasanız dai bağkur kendiliğinden bağkuru sonlandırıp prim borçlarını silmesi gereklidir. Bunu da bağkurun (sgk'nın) sitesinden yahut bağkur (sgk)dan gidip öğrenebilirsiniz eğer silinmemiş ise yazdığım şekilde hareket ederseniz babanızın bağkurunu kapatmış ve tüm borçlarını da sildirmiş olacaksınız. Bağkur kapandıktan sonra annenizi ve babanızı kendi sigortanız üzerine alabilirsiniz

 
Biz elektrik arıza bakım onarım yapan bir şirketiz ihalesini aldığımız kurum bizim hakediş faturalarımızdan 5510 sayılı kanuna göre verilen indirimi bize verdiği ödemeden kesecekmiş buna hakkı varmı lütfen kanun maddesiyle birlikte cevap verebilirmisiniz. teşekkürler.
       cevabını oku

    

   Faaliyette bulunduğum işyeri için dükkan sahibi yakınım olduğundan benden kira istemiyor ben de herhangi bir şekilde kira ödemiyorum. Vergi dairesine yine de stopaj vergisi ödemem gerekiyor mu ? Muhasebecim emsal kira değeri üzerinden stopaj vergisi ödemem gerektiğini söylüyor.
    devamını oku
   
 
     Türk ve İslam aleminin geleceği; Kadir Mısırlıoğlu
  
    Şam halkı hristiyanlarının hz.ömer r.a.'ya yazdığı mektup
  

    Sayın Birden 2001 yılından işe girişim var. Ancak ssk hizmetlerimi sorguladığımda 2001 yılına ait çalışmam görünmüyor. Elimde o yıla ait işe girişim mevcut. 2001 yılına ait çalışma sürelerim için ne yapmam gerekli ?
  devamını oku

   01.03.1993 tarihinden itibaren tarım bağ-kur lu olarak aktif sigortam bulunmaktadır. Bugün itibarı ile 16 yıl 4 ay 22 gündür. Doğum tarihim 01.06.1966. Ne zaman emekli olabilirim? İlginize teşekkür ederim.
   devamını oku

   Bölge çalışma numaraları ile sgk bildirgelerinde eşleşme yapılıyor. Bütün firmaların e-bildirge sistemine bölge çalışma numaralarını yazmaları gerekli mi ?
   
devamını oku

   
Bağkurluyum. Sağlık hizmetlerinden faydalanmam için ne kadar süre prim ödemem gerekiyor. Cevabınız için teşekkür ederim.
    devamını oku 


 
  Bugün 68739 ziyaretçi (90456 klik) kişi burdaydı!  
 
=> Sen de ücretsiz bir internet sitesi kurmak ister misin? O zaman burayı tıkla! <=
copyright@2009